Seminarium Towarzystwa Naukowego Nieruchomości Warszawa 17 stycznia 2013 roku

W dniu 17 stycznia b.r. na Politechnice Warszawskiej odbyło się seminarium organizowane przez Towarzystwo Naukowe Nieruchomości, Komitet Geodezji Polskiej Akademii Nauk, a w szczególności grupę tematyczną Gospodarka nieruchomościami i kataster, której przewodniczy prof. dr hab. Józef Czaja oraz Zakład Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Politechniki Warszawskiej kierowany przez panią dr hab. inż. Katarzynę Sobolewską-Mikulską, prof. nadzw. PW.

Tematem seminarium był „Kataster wielowymiarowy i wielozadaniowy”, a wątki przewodnie dotyczyły następujących zagadnień: źródła informacji o nieruchomościach i ich wzajemne powiązania, rola katastru w gospodarowaniu przestrzenią i nieruchomościami, mapy tematyczne jako kartograficzna forma prezentacji danych przestrzennych. Program Seminarium został zarejestrowany w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, jako szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego dla rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości.

Wprowadzenie do dyskusji w ramach seminarium stanowiły trzy referaty. Prelegenci reprezentowali trzy różne ośrodki naukowe, co pozwoliło porównać zakres badań prowadzonych w ramach tematów związanych z zagadnieniem katastru na różnych uczelniach w Polsce. Kolejno wystąpili: dr inż. Marcin Karabin z Politechniki Warszawskiej, dr inż. Jarosław Bydłosz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz dr inż. Olgierd Kempa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dr inż. Marcin Karabin przedstawił referat pt. „Stan badań nad katastrem 3D”.

Dr inż. Jarosław Bydłosz w referacie pt. „Kataster 3D na świecie i możliwości jego wprowadzenia w Polsce” przedstawił wizje systemów katastru 3D (trójwymiarowego) na tle tendencji rozwoju nowoczesnych systemów katastralnych. W referacie prelegent zwrócił również uwagę na obowiązujące regulacje prawne i standardy, takie jak dyrektywa INSPIRE, czy ISO 19152 „Land Administration Domain Model” („Katastralny Model Administrowania Terenem”). W prezentacji przedstawiono przypadki, gdzie zdaniem autora, istnienie katastru 3D w Polsce byłoby przydatne dla użytkowników. Zaproponowano również etapy rozwoju przyszłego systemu katastru 3D, obejmujące między innymi opracowanie modelu katastru 3D i projekt pilotażowy. Prezentacja była bogato ilustrowana przykładami ciekawych sytuacji trójwymiarowych zarówno na świecie jak i w Polsce oraz rozwiązaniami proponowanymi w ISO 19152 oraz specyfikacjach danych do dyrektywy INSPIRE.

Dr inż. Olgierd Kempa zawęził swoje wystąpienie do tematyki związanej ze źródłami informacji o nieruchomościach i ich wzajemnymi powiązaniami w aspekcie budowy katastru wielozadaniowego. W prezentacji prelegent scharakteryzował elementy tworzonego systemu (ewidencję gruntów, budynków i lokali, księgi wieczyste i elementy systemu podatkowego). Zwrócił uwagę na potrzeby zasilenia istniejących baz o elementy wykorzystywane w gospodarce nieruchomościami. Omówił system opodatkowania nieruchomości wraz z danymi niezbędnymi do określenia wielkości podatku. Scharakteryzowane zostały księgi wieczyste ze wskazaniem na powiązania rejestru praw do nieruchomości z rejestrem ewidencji gruntów i budynków. Przedstawiono również zagadnienie transformacji ewidencji gruntów w ewidencję gruntów, budynków i lokali. W drugiej części wystąpienia dr inż. O. Kempa zaprezentował wybrane problemy związane z budową nowego zintegrowanego zbioru danych. Zwrócił uwagę na niejednoznaczność definicji, zróżnicowanie w zasadach gromadzenia danych dla różnych potrzeb i wykonywanych w różnych okresach, konieczność transformacji niektórych zbiorów papierowych do zbiorów cyfrowych (rejestry zabytków, dokończenie migracji ksiąg wieczystych itd.). Szczególną uwagę zwrócił na konieczność standaryzacji danych, wskazania identyfikatorów umożliwiających łączenie istniejących baz danych i wymianę informacji pomiędzy elementami systemu.

Po serii referatów została zainicjowana dosyć ożywiona dyskusja, w której głos zabrali m.in. prof. dr hab. inż. Zdzisław Adamczewski (PW), dr inż. Paweł Hanus (AGH), dr hab. inż. Piotr Parzych (AGH), dr inż. Tadeusz Kośka (PŁ) oraz sami prelegenci. Całość prowadziła pani prof. dr hab. inż. Sabina Źróbek oraz pani dr hab. inż. Anna Barańska (prezes i wiceprezes Towarzystwa Naukowego Nieruchomości).

dr hab. inż. Anna Barańska
Wiceprezes TNN